Auditor HomeElectionsFinancial ServicesLicensingRecordingContact UsLocate Us
 
 
Audio
All ballots MUST be postmarked or deposited in a ballot drop box before 8:00 p.m. on Election Day.
 
Election Information
    Letter from the Auditor
    Accessibility Voting
    Accessibility Voting Locations
  Ballot Drop Box Locations
      Lacey Area
      Olympia Area
      Tumwater Area
      North County
      South County
      Southeast County
      Southwest County
      Steamboat Island Area
    Elected Officials' Position Descriptions
    Mailing Your Ballot?
    Replacement Ballot Information
    Special Message from Steve Largent
    Voter Registration Information
    Voting Center Information
    Your Signature Matters
 
  Local Measures
Introduction to Local Measures
Measure Statement Disclaimer
City of Olympia - Proposition No. 1
Formation of the Olympia Metropolitan Park District
Ballot Title
Explanatory Statement
Statement For
Statement Against
Rebuttal of Statement For
Rebuttal of Statement Against
Griffin School District No. 324 - Proposition No. 1
Capital Levy for Safety, Technology and Capital Projects
Ballot Title
Explanatory Statement
Statement For
Statement Against
Fire Protection District No. 8 (South Bay) - Proposition No. 1
Election to Increase Number of Fire Commissioners
Ballot Title
Explanatory Statement
Statement For
Statement Against
Rebuttal of Statement For
Rebuttal of Statement Against
  County Nonpartisan Offices
  Candidate Statement Disclaimer
  Port of Olympia
Commissioner, District No. 1
Joe Downing Joe Downing
George L. Barner Jr. George L. Barner Jr.
  Port of Olympia
Commissioner, District No. 3
 Elizabeth (E.J.) Zita Elizabeth (E.J.) Zita
Jerry Farmer Jerry Farmer
  Town of Bucoda
Council Member, Position No. 1

 

Candidate
Photo
Not
Submitted

Steven C. Purcell
  Town of Bucoda
Council Member, Position No. 2
Paul Kreigh Paul Kreigh
  Town of Bucoda
Council Member, Position No. 3
Marcella Zengota Marcella Zengota
  Town of Bucoda
Council Member, Position No. 4

 

Candidate
Photo
Not
Submitted

Sherry Shepherd
  City of Lacey
Council Member, Position No. 1
Jason Hearn Jason Hearn
  City of Lacey
Council Member, Position No. 2
Lenny Greenstein Lenny Greenstein
  City of Lacey
Council Member, Position No. 3
Bill Frare Bill Frare
Jeff Gadman Jeff Gadman
  City of Olympia
Mayor
Cheryl L. Selby Cheryl L. Selby
Marco Rosaire Rossi Marco Rosaire Rossi
  City of Olympia
Council Member, Position No. 2
Jessica Bateman Jessica Bateman
Judy Bardin Judy Bardin
  City of Olympia
Council Member, Position No. 3
Rafael Ruiz Rafael Ruiz
Nathaniel Jones Nathaniel Jones
  City of Rainier
Council Member, Position No. 2
Robert Shaw Robert Shaw
  City of Rainier
Council Member, Position No. 3
Tom Arnbrister Tom Arnbrister
  City of Rainier
Council Member, Position No. 4
Jonathan Stephenson Jonathan Stephenson
Dennis McVey Dennis McVey
  City of Rainier
Council Member, Position No. 5

 

Candidate
Photo
Not
Submitted

Everett Gage
  City of Tenino
Mayor
Wayne Fournier Wayne Fournier
Bret D. Brodersen Bret D. Brodersen
  City of Tenino
Council Member, Position No. 2

 

Candidate
Photo
Not
Submitted

David Watterson
  City of Tenino
Council Member, Position No. 5
Susan Copeland Susan Copeland
Ken Jones Ken Jones
  City of Tumwater
Council Member, Position No. 1
Nicole Hill Nicole Hill
  City of Tumwater
Council Member, Position No. 2
Stephen Ssemaala Stephen Ssemaala
Tom Oliva Tom Oliva
  City of Tumwater
Council Member, Position No. 3
Joan Cathey Joan Cathey
  City of Tumwater
Council Member, Position No. 4
Eileen Swarthout Eileen Swarthout
  City of Tumwater
Council Member, Position No. 7
Neil A. McClanahan Neil A. McClanahan
  City of Yelm
Council Member, Position No. 1
JW Foster JW Foster
  City of Yelm
Council Member, Position No. 2
Molly A. Carmody Molly A. Carmody
Joe Baker

Joe Baker

  City of Yelm
Council Member, Position No. 4
Tad Stillwell Tad Stillwell
Jen Littlefield

Jen Littlefield

  City of Yelm
Council Member, Position No. 6
Joe DePinto Joe DePinto
Terry Kaminski

Terry Kaminski

  Centralia School District No. 401-L
Director, Position No. 2

 

Candidate
Photo
Not
Submitted

Kim L. Ashmore
Ron Averill

Ron Averill

  Centralia School District No. 401-L
Director, Position No. 3
Tara Bittler

Tara Bittler

 

Candidate
Photo
Not
Submitted

Robert Fuller
  Centralia School District No. 401-L
Director, Position No. 4
Jami Lund

Jami Lund

Chris Thomas

Chris Thomas

  Griffin School District No. 324
Director, Position No. 1
Joseph C. Peters

Joseph C. Peters

  Griffin School District No. 324
Director, Position No. 2
 Maureen Karras

Maureen Karras

  Griffin School District No. 324
Director, Position No. 3
Brandon Anderson

Brandon Anderson

  North Thurston Public Schools
Director, District No. 1
Marcia Coppin

Marcia Coppin

  North Thurston Public Schools
Director, District No. 4
Graeme Sackrison

Graeme Sackrison

  North Thurston Public Schools
Director, District No. 5
Dave Newkirk

Dave Newkirk

  Olympia School District No. 111
Director, District No. 1
Frank Wilson

Frank Wilson

  Olympia School District No. 111
Director, District No. 2
Joellen Wilhelm

Joellen Wilhelm

Jessica Revelas

Jessica Revelas

  Olympia School District No. 111
Director, District No. 4
Justin Montermini

Justin Montermini

  Rainier School District No. 307
Director, District No. 1
Bob Gibson

Bob Gibson

Kim Sanders

Kim Sanders

  Rainier School District No. 307
Director, District No. 2
Jerry F. Sprouffske

Jerry F. Sprouffske

  Rainier School District No. 307
Director, District No. 3
Dana Morgan Spivey

Dana Morgan Spivey

  Rochester School District No. 401
Director, District No. 2
Camille Haskins

Camille Haskins

  Rochester School District No. 401
Director, District No. 3

 

Candidate
Photo
Not
Submitted

Ben Elkins

  Rochester School District No. 401
Director, District No. 4
Glen Morgan

Glen Morgan

  Tenino School District No. 402
Director, District No. 2

 

Candidate
Photo
Not
Submitted

Ryan Hilton

  Tenino School District No. 402
Director, District No. 3
Tamara (Tammy) Schroder

Tamara (Tammy) Schroder

  Tenino School District No. 402
Director, District No. 4

 

Candidate
Photo
Not
Submitted

Jeffrey Copeland

  Tenino School District No. 402
Director, District No. 5

 

Candidate
Photo
Not
Submitted

Kenneth Walling

Kevin Feltus

Kevin Feltus

  Tumwater School District No. 33
Director, District No. 2
Kim Reykdal

Kim Reykdal

  Tumwater School District No. 33
Director, District No. 3
Jay Wood

Jay Wood

  Yelm Community Schools
Director, District No. 2

 

Candidate
Photo
Not
Submitted

Donna R. Edwards

  Yelm Community Schools
Director, District No. 3
Denise Hendrickson

Denise Hendrickson

  Yelm Community Schools
Director, District No. 5

 

Candidate
Photo
Not
Submitted

Bill Hauss

  Fire Protection District No. 3 - Lacey
Commissioner, Position No. 1
Gene Dobry

Gene Dobry

Paul Perz

Paul Perz

  Fire Protection District No. 3 - Lacey
Commissioner, Position No. 2
James Holcomb

James Holcomb

Sylvia Roberts

Sylvia Roberts

  Fire Protection District No. 5 - Black Lake
Commissioner, Position No. 1
Richard M. Milligan

Richard M. Milligan

  Fire Protection District No. 6 - East Olympia
Commissioner, Position No. 2

 

Candidate
Photo
Not
Submitted

Richard C. Wells

  Fire Protection District No. 8 - South Bay
Commissioner, Position No. 3
Richard Gleckler

Richard Gleckler

  Fire Protection District No. 9 - McLane
Commissioner, Position No. 2
Rick M. Stevens Jr.

Rick M. Stevens Jr.

  Fire Protection District No. 9 - McLane
Commissioner, Position No. 3
 Jeff Doyle

Jeff Doyle

  Fire Protection District No. 12 - Tenino
Commissioner, Position No. 2

 

Candidate
Photo
Not
Submitted

Scott E. Snyder

Everett D. Evans

Everett D. Evans

  Fire Protection District No. 13 - Griffin
Commissioner, Position No. 1

 

Candidate
Photo
Not
Submitted

Michael Peoples

  Fire Protection District No. 17 - Bald Hills
Commissioner, Position No. 2
Bill Owen

Bill Owen

  SE Thurston Fire Authority - Sub Region 3
Commissioner, Position No. 1
Don Ireland

Don Ireland

Kevin Rademacher

Kevin Rademacher

  West Thurston Fire Authority - (Rochester)
Commissioner, Position No. 2

 

Candidate
Photo
Not
Submitted

Calvin (Bear) Dahl

  West Thurston Fire Authority - (Littlerock)
Commissioner, Position No. 3

 

Candidate
Photo
Not
Submitted

Gilbert Eliason

John Ricks

John Ricks

  Cemetery District No. 1 - Grand Mound
Commissioner, Position No. 2

 

Candidate
Photo
Not
Submitted

Jan Forsman Watson

  Cemetery District No. 2 - Yelm
Commissioner, Position No. 2
Judith M. Cusick

Judith M. Cusick

 

Candidate
Photo
Not
Submitted

Brian G. Hess

 
Ballots available beginning October 14, 2015.
 
 
Office Hours       Holiday Closures
(Disclaimer)
  Elections Voter Services Elections Ballot Processing Center Financial Services Licensing & Recording Main Office
  2000 Lakeridge Dr. SW
Bldg. 1 Rm. 118
Olympia, WA 98502

Phone: 360.786.5408
2905 29th Ave. SW, Ste. E,F
Tumwater, WA 98512

Phone: 360.786.5408
Fax: 360.705.3518
929 Lakeridge Dr. SW, Rm. 226
Olympia, WA 98502

Phone: 360.786.5402
Fax: 360.357.2481
2000 Lakeridge Dr. SW
Bldg. 1 Rm. 106
Olympia, WA 98502

Licensing: 360.786.5406
Recording: 360.786.5405
Admin: 360.786.5224
Fax: 360.786.5223
TTY: 360.754.2933