Auditor HomeElectionsFinancial ServicesLicensingRecordingContact UsLocate Us
 
 
Audio
All ballots MUST be postmarked or deposited in a ballot drop box before 8:00 p.m. on Election Day.
 
Election Information
    Letter from the Auditor
    About the 2016 Thurston County Primary Election
    Accessibility Voting and Locations
  Ballot Drop Box Locations
      Lacey Area
      Olympia Area
      Tumwater Area
      North County
      South County
      Southeast County
      Southwest County
      Steamboat Island Area
    Mailing Your Ballot?
    Military and Overseas Voters
    Replacement Ballot Information
    Federal and State Candidates
    Voter Registration Information
    Voting Center Information
    Your Signature Matters
 
  Local Measures
Introduction to Local Measures
Measure Statement Disclaimer
Fire Protection District No. 6 (East Olympia) - Proposition No. 1
Bonds to acquire new and upgrade existing equipment and facilities - $2,000,000
Ballot Title
Explanatory Statement
Statement For
Statement Against
SE Thurston Fire Authority - Proposition No. 1
Authorizing restoration of previous property tax levy- Levy Lid Lift
Ballot Title
Explanatory Statement
Statement For
Statement Against
 
  Federal Partisan Offices
  Candidate Statement Disclaimer
  U.S. Senator
  U.S. Senator Responsibilities
Philip L. Cornell

Philip L. Cornell
(Prefers Democratic Party)

Sam Wright Sam Wright
(Prefers The Human Rights Party)
Chris Vance Chris Vance
(Prefers Republican Party)
Uncle Mover Uncle Mover
(Prefers Republican Party)
Zach Haller - No photo submitted Zach Haller
(Prefers Independent Party)
Donna Rae Lands Donna Rae Lands
(Prefers Conservative Party)
Mohammad Said Mohammad Said
(Prefers Democratic Party)
Eric John Makus Eric John Makus
(Prefers Republican Party)
Alex Tsimerman Alex Tsimerman
(Prefers Standupamerica Party)
Dr Pano Churchill Dr Pano Churchill
(Prefers Lincoln Caucus Party)
Patty Murray Patty Murray
(Prefers Democratic Party)
Ted Cummings Ted Cummings
(Prefers Independent Party)
Thor Amundson Thor Amundson
(Prefers Democratic Party)
Scott Nazarino Scott Nazarino
(Prefers Republican Party)
 Mike Luke Mike Luke
(Prefers Libertarian Party)
Chuck Jackson Chuck Jackson
(Prefers Independent Party)
Jeremy Teuton Jeremy Teuton
(Prefers System Reboot Party)
  U.S. Representative, District No. 3
  U.S. Representative Responsibilities
David McDevitt

David McDevitt
(Prefers Democratic Party)

Jim Moeller Jim Moeller
(Prefers Democratic Party)
Angela (Angie) Marx Angela (Angie) Marx
(Prefers Democratic Party)
Kathleen (Grandma Warrior) Arthur Kathleen (Grandma Warrior) Arthur
(Prefers Democratic Party)
Jaime Herrera Beutler Jaime Herrera Beutler
(Prefers Republican Party)
L.A. (Worthy) Worthington L.A. (Worthy) Worthington
(States No Party Preference)
  U.S. Representative, District No. 10
  U.S. Representative Responsibilities
Jim Postma

Jim Postma
(Prefers Republican Party)

Richard Boyce Richard Boyce
(States No Party Preference)
Jennifer Gigi Ferguson Jennifer Gigi Ferguson
(Prefers Democratic Party)
Denny Heck Denny Heck
(Prefers Democratic Party)
  State Partisan Offices
  Candidate Statement Disclaimer
  Governor
  Governor Responsibilities
Goodspaceguy Goodspaceguy
(Prefers Republican Party)
Bill Hirt Bill Hirt
(Prefers Republican Party)
Mary Martin - No photo submitted

Mary Martin
(Prefers Socialist Worker Party)

Steve Rubenstein Steve Rubenstein
(Prefers Independent Party)
David W. Blomstrom David W. Blomstrom
(Prefers Fifth Republic Party)
Johnathan Dodds Johnathan Dodds
(Prefers Democratic Party)
Patrick O’Rourke Patrick O’Rourke
(Prefers Democratic Party)
Christian Pierre Joubert Christian Pierre Joubert
(Prefers Holistic Party)
James Robert Deal James Robert Deal
(Prefers Democratic Party)
Jay Inslee Jay Inslee
(Prefers Democratic Party)
Bill Bryant Bill Bryant
(Prefers Republican Party)
  Lieutenant Governor
  Lieutenant Governor Responsibilities
Marty McClendon Marty McClendon
(Prefers Republican Party)
Mark Greene Mark Greene
(Prefers Citizens Party)
Phillip Yin Phillip Yin
(Prefers Republican Party)
Steve Hobbs Steve Hobbs
(Prefers Democratic Party)
Karen Fraser Karen Fraser
(Prefers Democratic Party)
Bill Penor Bill Penor
(Prefers Republican Party)
Paul Addis Paul Addis
(Prefers Libertarian Party)
Daniel B. Davies Daniel B. Davies
(States No Party Preference)
Karen Wallace Karen Wallace
(Prefers Democratic Party)
Cyrus Habib Cyrus Habib
(Prefers Democratic Party)
Javier H. Figueroa Javier H. Figueroa
(Prefers Republican Party)
  Secretary of State
  Secretary of State Responsibilities
Tina Podlodowski

Tina Podlodowski
(Prefers Democratic Party)

Kim Wyman Kim Wyman
(Prefers Republican Party)
Tim Turner Tim Turner
(Prefers Libertarian Party)
  State Treasurer
  State Treasurer Responsibilities
John Paul Comerford

John Paul Comerford
(Prefers Democratic Party)

Marko Liias Marko Liias
(Prefers Democratic Party)
Duane Davidson Duane Davidson
(Prefers Republican Party)
Michael Waite Michael Waite
(Prefers Republican Party)
Alec Fisken Alec Fisken
(Prefers Democratic Party)
  State Auditor
  State Auditor Responsibilities
Pat (Patrice) McCarthy

Pat (Patrice) McCarthy
(Prefers Democratic Party)

David Golden David Golden
(States No Party Preference)
Mark Wilson Mark Wilson
(Prefers Independent Party)
Mark Miloscia Mark Miloscia
(Prefers Republican Party)
Jeff Sprung

Jeff Sprung
(Prefers Democratic Party)

  Attorney General
  Attorney General Responsibilities
Bob Ferguson

Bob Ferguson
(Prefers Democratic Party)

Joshua B. Trumbull Joshua B. Trumbull
(Prefers Libertarian Party)
  Commissioner of Public Lands
  Commissioner of Public Lands Responsibilities
Hilary Franz

Hilary Franz
(Prefers Democratic Party)

Mary Verner Mary Verner
(Prefers Democratic Party)
Steven M. Nielson Steven M. Nielson
(Prefers Libertarian Party)
Dave Upthegrove Dave Upthegrove
(Prefers Democratic Party)
Karen Porterfield Karen Porterfield
(Prefers Democratic Party)
Steve McLaughlin Steve McLaughlin
(Prefers Republican Party)
John Stillings John Stillings
(Prefers Democratic Party)
  State Nonpartisan Office
  Candidate Statement Disclaimer
  Superintendent of Public Instruction
  Superintendent of Public Instruction Responsibilities
 John Patterson Blair

John Patterson Blair

Chris Reykdal

Chris Reykdal

 Ron Higgins

Ron Higgins

 Grazyna Prouty

Grazyna Prouty

Robin Fleming

Robin Fleming

Al Runte

Al Runte

Erin Jones

Erin Jones

 KumRoon (Mr. Mak) Maksirisombat

KumRoon (Mr. Mak) Maksirisombat

David Spring

David Spring

  State Partisan Offices
  Insurance Commissioner
  Insurance Commissioner Responsibilities
Mike Kreidler

Mike Kreidler
(Prefers Democratic Party)

Justin Murta Justin Murta
(Prefers Libertarian Party)
Richard Schrock Richard Schrock
(Prefers Republican Party)
  State Legislative Partisan Offices
  Candidate Statement Disclaimer
  Senator, District No. 2
  State Senator Responsibilities
Randi Becker

Randi Becker
(Prefers Republican Party)

Tamborine Borrelli

Tamborine Borrelli
(Prefers Democratic Party)

Marilyn Rasmussen

Marilyn Rasmussen
(Prefers Democratic Party)

  Representative, District No. 2, Position No. 1
  State Representative Responsibilities
Amy Pivetta Hoffman

Amy Pivetta Hoffman
(Prefers Independent Dem. Party)

Andrew Barkis

Andrew Barkis
(Prefers Republican Party)

  Representative, District No. 2, Position No. 2
State Representative Responsibilities
JT Wilcox

JT Wilcox
(Prefers Republican Party)

Nathaniel Downes

Nathaniel Downes
(Prefers Democratic Party)

Derek Maynes

Derek Maynes
(Prefers Democratic Party)

  Senator, District No. 20
  State Senator Responsibilities
John Braun

John Braun
(Prefers Republican Party)

  Representative, District No. 20, Position No. 1
  State Representative Responsibilities
Richard DeBolt- No Photo Submitted

Richard DeBolt
(Prefers GOP Party)

  Representative, District No. 20, Position No. 2
  State Representative Responsibilities
Ed Orcutt

Ed Orcutt
(Prefers Republican Party)

  Senator, District No. 22
  State Senator Responsibilities
Erik Lee

Erik Lee
(Prefers Democratic Party)

Steve Owens

Steve Owens
(States No Party Preference)

Sam Hunt

Sam Hunt
(Prefers Democratic Party)

Spencer Baldwin

Spencer Baldwin
(Prefers Democratic Party)

  Representative, District No. 22, Position No. 1
  State Representative Responsibilities
Rhenda Iris Strub

Rhenda Iris Strub
(Prefers Democratic Party)

Franklin Edwards

Franklin Edwards
(Prefers Democrat Party)

Laurie Dolan

Laurie Dolan
(Prefers Democratic Party)

Donald Austin

Donald Austin
(Prefers Republican Party)

Karen Johnson

Karen Johnson
(Prefers Democratic Party)

  Representative, District No. 22, Position No. 2
  State Representative Responsibilities
Beth Doglio

Beth Doglio
(Prefers Democratic Party)

  Representative, District No. 35, Position No. 1
  State Representative Responsibilities
Dan Griffey

Dan Griffey
(Prefers Republican Party)

Irene Bowling

Irene Bowling
(Prefers Independent Dem. Party)

  Representative, District No. 35, Position No. 2
  State Representative Responsibilities
Drew C. MacEwen

Drew C. MacEwen
(Prefers Republican Party)

Craig Patti

Craig Patti
(Prefers Independent Dem. Party)

  Thurston County Partisan Offices
  Candidate Statement Disclaimer
  County Commissioner, District No. 1
  County Commissioner Responsibilities
Jim Cooper

Jim Cooper
(Prefers Democratic Party)

Jon Pettit

Jon Pettit
(Prefers Independent Party)

Allen Miller

Allen Miller
(States No Party Preference)

Diane Dondero

Diane Dondero
(Prefers Democratic Party)

John (Hutch) Hutchings

John (Hutch) Hutchings
(Prefers Independent Party)

  County Commissioner, District No. 2
  County Commissioner Responsibilities
Gary Edwards

Gary Edwards
(States No Party Preference)

Kelsey Hulse

Kelsey Hulse
(Prefers Democratic Party)

  State Judicial Nonpartisan Office
  Candidate Statement Disclaimer
  Supreme Court Justice, Position No. 5
  Supreme Court Justice Responsibilities
Barbara Madsen

Barbara Madsen

Greg Zempel

Greg Zempel

(Zamboni) John Scannell

(Zamboni) John Scannell

 
 
Ballots available beginning July 13, 2016.
 
 
Office Hours       Holiday Closures
(Disclaimer)
  Elections Voter Services Elections Ballot Processing Center Financial Services Licensing & Recording Main Office
  2000 Lakeridge Dr. SW
Bldg. 1 Rm. 118
Olympia, WA 98502

Phone: 360.786.5408
2905 29th Ave. SW, Ste. E,F
Tumwater, WA 98512

Phone: 360.786.5408
Fax: 360.705.3518
929 Lakeridge Dr. SW, Rm. 226
Olympia, WA 98502

Phone: 360.786.5402
Fax: 360.357.2481
2000 Lakeridge Dr. SW
Bldg. 1 Rm. 106
Olympia, WA 98502

Licensing: 360.786.5406
Recording: 360.786.5405
Admin: 360.786.5224
Fax: 360.786.5223
TTY: 360.754.2933