Auditor Home Elections Financial Services Licensing Recording Search Our Site Contact Us Locate Us Return to Thurston County
Thurston County Elections  
 
 
November 3, 2009, General Election Voters' Pamphlet
Audio Version Audio Version
 
 
All ballots MUST be postmarked or dropped off by
8:00 pm on Election Day, November 3, 2009
 
Table of Contents
    Letter from the Auditor
    Participating Jurisdictions
    Your Comments Count!
    Thank you to the following people...
    Sample Ballot
    A Century of Women Voting 1910 - 2010
    Email Ballot Program
    Candidate/Issue Statement Disclaimer
    Beat the rush, send your ballot back today!
    Accessibility Voting Locations
    Your Signature Matters!
    Have you ever wondered what happens to your ballot after you've voted?
    Voting Instructions - How to mark your ballot
    Ballot boxes will be open on October 17, 2009
    Washington has a NEW registration date
    Replacement Ballot Information
    24-Hour Ballot Drop Box Locations
    Are You Ready To Vote?
    Introduction to Measure Statements
 
  Thurston County
  Thurston County Commissioner, District No. 3
 
Karen L. Valenzuela Karen L. Valenzuela
(Prefers Democratic Party)
Patrick Beehler Patrick Beehler
(Prefers Republican Party)
  Port of Olympia
  Port of Olympia, Port Commissioner, District No. 2
 
Bill McGregor Bill McGregor
  Port of Olympia, Port Commissioner, District No. 3
 
Dave Peeler Dave Peeler
Jeff Davis Jeff Davis

Back to Top

 

Cities and Towns

  Types of government
  Bucoda
 

Town of Bucoda - Mayor

 
Alan T. Carr Alan T. Carr
 

Town of Bucoda - Town Council, Position No. 2
Why are there 4 candidates for this race?

 
Gary M. Givens Gary M. Givens
Sandy Bade
Sandy Bade
Barbara Tobeck Barbara Tobeck
Charlie Brinkmeyer Charlie Brinkmeyer
 

Town of Bucoda - Town Council, Position No. 3

 
Aurora Lopez Aurora Lopez
Alan Vanell Alan Vanell
 

Town of Bucoda - Town Council, Position No. 5

 
Javier O. Lopez Javier O. Lopez
Andrea Fowler Andrea Fowler

Back to Top

  Lacey
 

City of Lacey - City Council, Position No. 4

 
Cynthia Pratt Cynthia Pratt
Ann L. Burgman Ann L. Burgman
 

City of Lacey - City Council, Position No. 5

 
Andy Ryder Andy Ryder
John Darby John Darby
 

City of Lacey - City Council, Position No. 6

 
Ron Lawson Ron Lawson
Graeme Sackrison Graeme Sackrison
 

City of Lacey - City Council, Position No. 7

 
Virgil S. Clarkson Virgil S. Clarkson
  Olympia
 

City of Olympia, City Council Position No. 4

 
Karen Rogers Karen Rogers
Karen Veldheer Karen Veldheer
  City of Olympia, City Council Position No. 5
 
Stephen Buxbaum Stephen Buxbaum
Jeff Kingsbury Jeff Kingsbury
  City of Olympia, City Council Position No. 6
 
Jeannine Dellwo Roe Jeannine Dellwo Roe
Joan Machlis Joan Machlis
  City of Olympia, City Council Position No. 7
 
Joe Hyer Joe Hyer
Tony Sermonti Tony Sermonti
  City of Olympia, Municipal Court Judge, Postion No. 1
 
Scott K. Ahlf Scott K. Ahlf

Back to Top

  Rainier
  City of Rainier - Mayor
 
Randy Schleis Randy Schleis
  City of Rainier - City Council, Position No. 1
 
Kristin Guizzetti Kristin Guizzetti
  City of Rainier - City Council, Position No. 3
 
Candidate
Photo Not
Submitted
Rick Succow
No Candidate Statement Submitted
  Tenino
  City of Tenino - City Council, Position No. 3
 
Candidate
Photo Not
Submitted
Frank A. Anderson
  City of Tenino - City Council, Position No. 4
 
Rebecca Foster Rebecca Foster
  Tumwater
  City of Tumwater, Mayor
 
Pete Kmet Pete Kmet

Neil A. McClanahan

Neil A. McClanahan
  City of Tumwater, City Council, Position No. 4
 
Betsy Murphy Betsy Murphy
  City of Tumwater, City Council, Position No. 5
 
Ed Hildreth Ed Hildreth
  City of Tumwater, City Council, Position No. 6
 
Judith Tennant Hoefling Judith Tennant Hoefling
  Yelm
  City of Yelm, Mayor
 
Ron Harding Ron Harding
  City of Yelm, City Council, Position No. 3
 
Candidate
Photo Not
Submitted
Robert W. (Bob) Isom
No Candidate Statement Submitted
  City of Yelm, City Council, Position No. 4
 
Mike McGowan Mike McGowan
  City of Yelm, City Council, Position No. 5
 
Jennifer Littlefield Jennifer Littlefield
Tracey T. Wood Tracey T. Wood
  City of Yelm, City Council, Position No. 7
 
Russ Hendrickson Russ Hendrickson
 

School Districts

  School Districts
  Centralia
  Centralia School District No. 401-L - School Board Director, Position No. 1
 
Michael J. Kelly Michael J. Kelly
Candidate
Photo Not
Submitted
Ronald J. Brumbaugh
No Candidate Statement Submitted
  Centralia School District No. 401-L - School Board Director, Position No. 5
 
Candidate
Photo Not
Submitted
Patricia Dolezal
No Candidate Statement Submitted
  Griffin
  Griffin School District No. 324 - School Board Director, Position No. 4
 
Candidate
Photo Not
Submitted
Neil Falkenburg
  Griffin School District No. 324 - School Board Director, Position No. 5
 
Patty Gregory Patty Gregory
  North Thurston
  North Thurston Public Schools - School Board Director, District No. 2
 
Chuck Namit Chuck Namit
  North Thurston Public Schools - School Board Director, District No. 3
 
Aaron K. Owada Aaron K. Owada
  Olympia
  Olympia School District No. 111- School Board Director, District No. 2
 
Allen T. Miller Allen T. Miller
  Olympia School District No. 111- School Board Director, District No. 3
 
Eileen Thomson Eileen Thomson
  Olympia School District No. 111- School Board Director, District No. 5
 
Mark Campeau Mark Campeau
  Rainier
  Rainier School District No. 307- School Board Director, District No. 5
 
Rebecca Stillings Rebecca Stillings
  Rochester
  Rochester School District No. 401- School Board Director, District No. 1
 
Eric R. Johnson Eric R. Johnson
  Rochester School District No. 401- School Board Director, District No. 4
 
Candidate
Photo Not
Submitted
Connie Smejkal
No Candidate Statement Submitted
  Rochester School District No. 401- School Board Director, District No. 5
 
John Mortenson John Mortenson
  Tenino
  Tenino School District No. 402- School Board Director, District No. 1
 
Debbie Lund Debbie Lund
  Tenino School District No. 402- School Board Director, District No. 5
 
Candidate
Photo Not
Submitted
Lisa Coffman
  Tumwater
  Tumwater School District No. 33- School Board Director, District No. 1
 
Bill Proffitt Bill Proffitt
Rita Luce Rita Luce
  Tumwater School District No. 33- School Board Director, District No. 4
 
Bob Barclift Bob Barclift
  Tumwater School District No. 33- School Board Director, District No. 5
 
Janine Ward Janine Ward
  Yelm
  Yelm Community Schools- School Board Director, District No. 1
 
Ed M. Sorger Ed M. Sorger
  Yelm Community Schools- School Board Director, District No. 4
 
Debbie Edwards Debbie Edwards
 

Fire Protection Districts

  Fire Protection District No. 1 (Grand Mound-Rochester)
Commissioner Position No. 2
 
Candidate
Photo Not
Submitted
Calvin Dahl
Maurice W. Dick Jr. Maurice W. Dick Jr.
  Fire Protection District No. 3 (Lacey)
Commissioner Position No. 1
 
Gene Dobry Gene Dobry
K. Frank Kirkbride K. Frank Kirkbride
  Fire Protection District No. 4 (Rainier)
Commissioner Position No. 2
 
Robert Johnson Robert Johnson
  Fire Protection District No. 5 (Black Lake)
Commissioner Position No. 1
 
Dale Britton Dale Britton
  Fire Protection District No. 6 (East Olympia)
Commissioner Position No. 2
 
Richard C. Wells Richard C. Wells
  Fire Protection District No. 7 (North Olympia)
Commissioner Position No. 2
 
Richard A. Gleckler Richard A. Gleckler
  Fire Protection District No. 8 (South Bay)
Commissioner Position No. 3
 
Arthur G. Getchman Arthur G. Getchman
  Fire Protection District No. 9 (McLane)
Commissioner Position No. 1
 
Dale M. Putnam Dale M. Putnam
  Fire Protection District No. 9 (McLane)
Commissioner Position No. 2
 
Rick M. Stevens Rick M. Stevens
  Fire Protection District No. 11 (Littlerock)
Commissioner Position No. 3
 
John Ricks John Ricks
  Fire Protection District No. 12 (Tenino)
Commissioner Position No. 2
 
Candidate
Photo Not
Submitted
Everett D. Evans
No Candidate Statement Submitted
  Fire Protection District No. 12 (Tenino)
Commissioner Position No. 3
 
John Vanderhoof John Vanderhoof
  Fire Protection District No. 13 (Griffin)
Commissioner Position No. 1
 
Mike Peoples Mike Peoples
Gary Ray Gary Ray
  Fire Protection District No. 15 (Munn Lake)
Commissioner Position No. 1
 
Candidate
Photo Not
Submitted
Kyle Baxter
No Candidate Statement Submitted
  Fire Protection District No. 15 (Munn Lake)
Commissioner Position No. 2
 
Candidate
Photo Not
Submitted
Rudy H. Horton
No Candidate Statement Submitted
  Fire Protection District No. 17 (Bald Hills)
Commissioner Position No. 2
 
Bill Owen Bill Owen
  Yelm Fire District
Commissioner Position No. 3
 
Orval French Orval French
 

Park and Recreation District

 

Tanglewilde Park and Recreation District
Commissioner, Position No. 1

 
John Pirie John Pirie
 

Tanglewilde Park and Recreation District
Commissioner, Position No. 2

 
Kevin Bonagofski Kevin Bonagofski
Pat Williams Pat Williams
 

Tanglewilde Park and Recreation District
Commissioner, Position No. 5

 
Jerry Griffin Jerry Griffin
 

Cemetery District

 

Cemetery District No. 2 (Yelm)
Commissioner, Position No. 2

 
Candidate
Photo Not
Submitted
Judith M. Cusick
No Candidate Statement Submitted
 

Measure

 

Fire Protection District No. 7 (North Olympia)
Proposition No. 1
Levy Lid Lift

 
   

Ballots will begin arriving October 17, 2009. If you have not received your ballot by October 22, contact our office immediately.

Phone: (360) 786-5408     TTY: (360) 754-2933

Published by the Thurston County Auditor's Office

Back to Top