Auditor Home Elections Financial Services Licensing Recording Search Our Site Contact Us Locate Us Return to Thurston County
Thurston County Elections  
 
November 8, 2011, General Election Online Voters' Pamphlet
 
Audio (MP3) Version
 
All ballots MUST be postmarked or deposited in a Ballot Drop Box before
8:00 pm on Election Day, November 8, 2011
Voting Information
  Letter From Auditor
  Table of Contents
  Accessibility Voting Locations
  Alternate Formats Available
  Ballot Instructions
  Ballot Drop Box Information
    Drop Boxes will be Open...
    Lacey Area
    Olympia Area
    Tumwater Area
    North County
    South County
    Southwest County
    Steamboat Island Area
  Beat the rush, send your ballot back today!!!
  Email Ballot Program
  Military and Overseas Voters
  Redistricting Information
  Replacement Ballot Information
  Thank you to the following people...
  Thurston County Voter Accessibility Advisory Committeee (VAAC)
  Voter Registration Information
  What happens to your ballot after you've voted?
  Your Signature Matters!
Sample Ballot
  Note:
  State Measures
  State Initiative and Resolution Information
  Thurston County Nonpartisan Offices
    Page 2 - Third Column
    Page 3 - First Column
    Page 3 - Second Column
    Page 3 - Third Column
    Page 4 - First Column
    Page 4 - Second Column
    Page 4 - Third Column
    Page 5 - First Column
  Local Measures
Local Measures
  Introduction to Local Measures
    Please Note:
    Statements Written by Pro and Con Committees
    City of Olympia - Proposition No. 1 - Fireworks Ban
    Fire Protection District No. 3 (Lacey) - Proposition No. 1 - Levy Lid Lift
    Fire Protection District No. 8 (South Bay) - Proposition No. 1 - General Obligation Bonds
Candidate Statements
  Candidate/Issue Statement Disclaimer
  Port Commissioner, District No. 1
     
George L. Barner, Jr.
George L. Barner, Jr.
  Town of Bucoda - Town Council, Position No. 1
     
No Photo Submitted for Steven C. Purcell
Steven C. Purcell
  Town of Bucoda - Town Council, Position No. 2
     
No Photo Submitted for Gary M. Givens
Gary M. Givens
  Town of Bucoda - Town Council, Position No.4
     
No Photo Submitted for Sherry Shepherd
Sherry Shepherd
     
Jim Fowler
Jim Fowler
  City of Lacey - City Council, Position No. 1
     
Michael Steadman
Michael Steadman
     
Jason Hearn

Jason Hearn

  City of Lacey - City Council, Position No. 2
     
Lenny Greenstein
Lenny Greenstein
     
Joe D. Mihelich

Joe D. Mihelich

  City of Lacey - City Council, Position No. 3
     
Jeff Gadman
Jeff Gadman
     
Mark Arras

Mark Arras

  City of Olympia - Mayor
     
Stephen Buxbaum
Stephen Buxbaum
     
Dick Pust

Dick Pust

  City of Olympia - City Council, Position No. 2
     
Steve Langer
Steve Langer
     
Democritus Blantayre

Democritus Blantayre

  City of Olympia - City Council, Position No. 3
     
Rhenda Iris Strub
Rhenda Iris Strub
     
Nathaniel Jones

Nathaniel Jones

  City of Olympia - City Council, Position No. 7
     
Brian Tomlinson
BrianTomlinson
     
Jim Cooper

Jim Cooper

  City of Rainier - City Council, Position No. 2
     
Tom Arnbrister
Tom Arnbrister
     
Bob Shaw

Bob Shaw

  City of Rainier - City Council, Position No. 4
     
Dennis C. McVey
Dennis C. McVey
  City of Rainier - City Council, Position No. 5
     
No Photo Submitted for Greg Myers
Greg Myers
     
Christine Winslow

Christine Winslow

  City of Tenino - Mayor
     
Ken Jones
Ken Jones
     
Eric Strawn

Eric Strawn

  City of Tenino - City Council, Position No. 1
     
Bret D. Brodersen
Bret D. Brodersen
  City of Tenino - City Council, Position No. 2
     
Dawna Kelley-Donohue
Dawna Kelley-Donohue
  City of Tenino - City Council, Position No. 5
     
Dawna Wayne Fournier
Wayne Fournier
     
Philip Simmons

Philip Simmons

  City of Tumwater - City Council, Position No. 1
     
Ed Stanley
Ed Stanley
     
Dave Raatz

Dave Raatz

  City of Tumwater - City Council, Position No. 2
     
Tom Oliva
Tom Oliva
  City of Tumwater - City Council, Position No. 3
     
Joan Cathey
Joan Cathey
     
Debbie Sullivan

Debbie Sullivan

  City of Tumwater - City Council, Position No. 7
     
Neil A. McClanahan
Neil A. McClanahan
  City of Yelm - City Council, Position No. 1
     
JW Foster
JW Foster
  City of Yelm - City Council, Position No. 2
     
No Photo Submitted for Joe Baker
Joe Baker
  City of Yelm - City Council, Position No. 6
     
Ken Garmann
Ken Garmann
  Centralia School District No. 401-L - School Board Director, Position No. 2
     
No Photo Submitted for Kim Ashmore
Kim Ashmore
  Centralia School District No. 401-L - School Board Director, Position No. 3
     
Amy L. Buzzard
Amy L. Buzzard
     
No Photo Submitted for Robert Fuller
Robert Fuller
  Centralia School District No. 401-L - School Board Director, Position No. 4
     
Keith Macy
Keith Macy
     
Chris Thomas
Chris Thomas
  Griffin School District No. 324 - School Board Director, Position No. 1
     
Joseph Peters
Joseph Peters
  Griffin School District No. 324 - School Board Director, Position No. 2
     
Maureen Karras
Maureen Karras
  Griffin School District No. 324 - School Board Director, Position No. 3
     
No Photo Submitted for Brenna English
Brenna English
  North Thurston Public Schools - School Board Director, District No. 1
     
Marcia Coppin
Marcia Coppin
     
Patrick Williams
Patrick Williams
  North Thurston Public Schools - School Board Director, District No. 4
     
Laurie Davies
Laurie Davies
  North Thurston Public Schools - School Board Director, District No. 5
     
Leah J. Wells

Leah J. Wells

  Olympia School District No. 111 - School Board Director, District No. 1
     
No Photo Submitted for Frank Wilson

Frank Wilson

  Olympia School District No. 111 - School Board Director, District No. 2
     
Allen T. Miller

Allen T. Miller

  Olympia School District No. 111 - School Board Director, District No. 4
     
Justin Montermini

Justin Montermini

  Rainier School District No. 307 - School Board Director, District No. 1
     
Kim Sanders

Kim Sanders

  Rainier School District No. 307 - School Board Director, District No. 2
     
Jerry F. Sprouffske

Jerry F. Sprouffske

  Rainier School District No. 307 - School Board Director, District No. 3
     
Marueen J. Baker

Maureen J. Baker

     
Dana Morgan Spivey

Dana Morgan Spivey

  Rainier School District No. 307 - School Board Director, District No. 4
     
No Photo Submitted for Kathi Jo Moore

Kathi Jo Moore

  Rochester School District No. 401 - School Board Director, District No. 2
     
Viki F. Draper

Viki F. Draper

     
Laurie Wilson

Laurie Wilson

  Rochester School District No. 401 - School Board Director, District No. 3
     
Ben M. Elkins

Ben M. Elkins

     
No Photo Submitted for Liana White

Liana White

  Rochester School District No. 401 - School Board Director, District No. 4
     
Glen Morgan

Glen Morgan

     
No Photo Submitted for Piper Lyon

Piper Lyon

  Tenino School District No. 402 - School Board Director, District No. 2
     
No Photo Submitted for Trisha Hart Claridge

Trisha Hart Claridge

  Tenino School District No. 402 - School Board Director, District No. 3
     
Tamara Schroder

Tamara Schroder

     
No Photo Submitted for Stacey Kalkus

Stacey Kalkus

  Tenino School District No. 402 - School Board Director, District No. 4
     
Ron White

Ron White

  Tumwater School District No. 33 - School Board Director, District No. 2
     
Kim Reykdal

Kim Reykdal

     
Dave Brastow

Dave Brastow

  Tumwater School District No. 33 - School Board Director, District No. 3
     
Jay Wood

Jay Wood

  Yelm Community Schools - School Board Director, District No. 1
     
Dave Pratt

Dave Pratt

  Yelm Community Schools - School Board Director, District No. 2
     
Donna Edwards

Donna Edwards

  Yelm Community Schools - School Board Director, District No. 3
     
No Photo Submitted for Denise Hendrickson

Denise Hendrickson

  Yelm Community Schools - School Board Director, District No. 5
     
No Photo Submitted for William F. Hauss

William F. Hauss

  Fire Protection District No. 3 (Lacey) - Fire Commissioner, Position No. 3
     
Frank Kirkbride

Frank Kirkbride

     
Gary W. Hartloff

Gary W. Hartloff

  Fire Protection District No. 3 (Lacey) - Fire Commissioner, Position No. 4
     
Thomas T. Nelson

Thomas T. Nelson

  Fire Protection District No. 5 (Black Lake) - Fire Commissioner, Position No. 2
     
Mark Thompson

Mark Thompson

  Fire Protection District No. 6 (East Olympia) - Fire Commissioner, Position No. 3
     
Gary L. Pearson

Gary L. Pearson

  Fire Protection District No. 7 (North Olympia) - Fire Commissioner, Position No. 1
     
Milt Harper

Milt Harper

  Fire Protection District No. 7 (North Olympia) - Fire Commissioner, Position No. 3
     
Michael Berman

Michael Berman

     
Glenn Gerth

Glenn Gerth

  Fire Protection District No. 8 (South Bay) - Fire Commissioner, Position No. 1
     
Richard (Dick) Small

Richard (Dick) Small

     
Larry Mahoney

Larry Mahoney

  Fire Protection District No. 9 (McLane) - Fire Commissioner, Position No. 3
     
No Photo Submitted for Wm Robert Barnard

Wm Robert Barnard

  Fire Protection District No. 12 (Tenino) - Fire Commissioner, Position No. 1
     
Steve Whalen

Steve Whalen

     
Charles (Rusty) Carlson

Charles (Rusty) Carlson

  Fire Protection District No. 13 (Griffin) - Fire Commissioner, Position No. 3
     
Jim McGarva

Jim McGarva

  Fire Protection District No. 15 (Munn Lake) - Fire Commissioner, Position No. 3
     
No Photo Submitted for Michael Pavlich

Michael Pavlich

  Fire Protection District No. 16 (Gibson Valley) - Fire Commissioner, Position No. 2
     
R. Kip Busby

R. Kip Busby

  Fire Protection District No. 17 (Bald Hills) - Fire Commissioner, Position No. 1
     
Harry Miller

Harry Miller

  South East Thurston Fire Authority
  South East Thurston Fire Authority, Sub Region 1 - Fire Commissioner, Position No. 3
     
Dave Shepherd

Dave Shepherd

     
Ronnie Kemp

Ronnie Kemp

  South East Thurston Fire Authority, Sub Region 2 - Fire Commissioner, Position No. 2
     
No Photo Submitted for Jeff Rennaker

Jeff Rennaker

  South East Thurston Fire Authority, Sub Region 2 - Fire Commissioner, Position No. 3
     
No Photo Submitted for Clinton R. Farmer

Clinton R. Farmer

  South East Thurston Fire Authority, Sub Region 3 - Fire Commissioner, Position No. 2
     
Steven Slater

Steven Slater

  South East Thurston Fire Authority, Sub Region 3 - Fire Commissioner, Position No. 3
     
Kathy Bostwick

Kathy Bostwick

  West Thurston Regional Fire Authority
  West Thurston Regional Fire Authority (Rochester) - Fire Commissioner, Position No. 1
     
Jeff Grimm

Jeff Grimm

     
Jeff Jernigan

Jeff Jernigan

  West Thurston Regional Fire Authority (Rochester) - Fire Commissioner, Position No. 3
     
Kay Crookshanks

Kay Crookshanks

  West Thurston Regional Fire Authority (Littlerock) - Fire Commissioner, Position No. 2
     
David C. Pethia

David C. Pethia

  Tanglewilde Park and Recreation District No. 1 - Commissioner, Position No. 3
     
Steven E. Rector

Steven E. Rector

  Tanglewilde Park and Recreation District No. 1 - Commissioner, Position No. 4
     
No Photo Submitted for Bruce A. Whitehouse

Bruce A. Whitehouse

  Cemetery District No. 1 (Grand Mound)- Commissioner, Position No. 2
     
No Photo Submitted for Jan Forsman Watson

Jan Forsman Watson

  Cemetery District No. 1 (Grand Mound)- Commissioner, Position No. 3
     
No Photo Submitted for Marc S. Spiegelberg

Marc S. Spiegelberg

  Cemetery District No. 2 (Yelm)- Commissioner, Position No. 3
     
No Photo Submitted for Gary Sortor

Gary Sortor

 
Published by the Thurston County Auditor's Office